E-mail: webmaster
Jihočeští památkáři vybrali pět zámků a jeden klášter, kde letos nabídnou alespoň jednu bezbariérovou trasu pro vozíčkáře. Přístupnějšími se postupně stanou zámky Hluboká, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Dačice a Třeboň a klášter Zlatá Koruna.
Je však třeba, aby se zájemci o tyto mimořádné prohlídky předem objednali, řekli ČTK památkáři. "Chceme, aby si mohli handicapovaní lidé návštěvu památky vychutnat, takže pro ně počítáme s delší časovou rezervou. Je také třeba předem připravit vše, co potřebují," vysvětlila Markéta Slabová z českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu. Zkušenosti s prohlídkami pro postižené lidi už mají z minulých let například na zámku v Třeboni, kde jsou bez bariér dvě prohlídkové trasy, a to rožmberské renesanční interiéry a konírna.
Jindřichův Hradec nabízí prohlídku Adamova stavení, kde jsou instalovány interiéry z 19. století, a rondelu. Na Kratochvíli se lidé mohou bez bariér dostat do kostela, sálů v přízemí vily a do renesanční zahrady. "V zahradě jsme také připravili nový program pro děti upoutané na invalidní vozíček. Rozdáme jim pracovní listy, které si mohou samy nebo s pomocí průvodce vyplňovat, a objevovat zábavnou formou různá zákoutí," dodala Slabová.
Hluboká připravila dvě prohlídkové trasy - zámeckou kuchyni a apartmá kněžny Terezie. Na nádvoří a v zahradě přibyly čtyři nájezdové můstky, které vozíčkářům usnadní cestu i do pokladny a kaple. V zámku Dačice se mohou handicapovaní vypravit do tří reprezentačních sálů a anglického parku. Na návštěvu vozíčkářů je připraven i klášter Zlatá Koruna, kde je schůdný velký a malý konvent a kostel. Projekt nazvaný Jihočeské památky (takřka) bez bariér doplňuje knihu Jak dobýt hrad, která loni vyšla v Praze a týká se celé republiky.